خاله ستاره
وبلاگی برای طرفداران خاله ستاره
قالب وبلاگ


 شیر مادر به عنوان گرانبهاترین هدیۀ مادر به کودک است که مانند انتقال  گنجینۀ مهر و عاطفه ، صفا و صمیمیت از مادر به فرزند در روزهای آغازین زندگی است.

 

پژوهشها نشان می دهد کودکانی که مدت ۲ سال از شیر مادر تغذیه کنند کمتر به بیماریهای عفونی مانند عفونتهای تنفسی ، ذات الریه ، سرماخوردگی و التهاب گوش میانی مبتلا می شوند.

 مزایای شیر مادر

۱ـ بروز کمتر بیماریهای مانند آسم، آلرژی ، قلبی ـ عروقی ، استخوانی ، چاقی ، دیابت ، راشی تیسم ، سیستم ایمنی ، کم خونی ، اسهال ، عفونتهای مختلف گوارشی ، تنفسی ، گوش ، انگلی ، روحی ـ روانی، برفک و پوسیدگی دندان.

۲ـ شیر مادر به تنهایی قادر است از لحظۀ تولد تا ۶ ماهگی ، و از آن پس همراه با مکملهای غذایی تمام نیازهای ضروری برای رشد و نمو را از نظر پروتئین ، قند، چربی ، ویتامین و املاح فراهم سازد. تغذیۀ کودک با شیر مادر کمتر از این مدت ، ۲ تا ۴ برابر خطرابتلا به بیماریها را افزایش می دهد.

۳ـ آغوز ( کلستروم یا ماک ) یعنی همان شیر در روزهای اول تولد نوزاد ، افزون بر این که بسیار پر انرژی است به عنوان بهترین واکسن برای حفاظت بر علیه عفونتهای متعدد است و می تواند انواع باکتریها و ویروسها را کشته و محیط بدن را از بروز عفونتهای مختلف واکسینه کند.

۴٫ شیر مادر دارای چربی و پروتئین بهتر است و راحت هضم می شود و اختلالات گوارشی از جمله استفراغ و اسهال و حساسیت به پروتئین نمی دهد و دارای سدیم، پتاسیم ، کلسیم ، آهن ، مس و دمای مناسب و بهتری است. همچنین ایمونوگلبولین و ماکروفاژهای دفاعی با شیر مادر بیشتر ایجاد می شود.

۵٫به دلیل اسیدیته بیشتر و لاکتوفرین فراوان تر در شیر مادر ، جذب آهن شیر مادر بهتر است و حتی نیاز به قطرۀ آهن تا شروع تغذیۀ کمکی نیست.

۶٫شیر مادر به علت دارا بودن آراشیدونیک اسید و اسید چرب امگا ۳ نقش مهمی در رشد و نمو سلولهای مغز دارد و ضریب هوشی کودک را افزایش می دهد و تأثیرات مثبت دراز مدتی بر روی رشد سلولهای مغزی و تکامل عقل و هوش کودک دارد.

۷٫ رابطۀ عاطفی و فیزیکی میان مادر و کودک هنگام شیر دادن هم یکی دیگر از عوامل رشد مغزی است.

۸٫ به دلیل رابطۀ روانی ـ روحی و عاطفی که هنگام شیر دادن بین مادر و فرزند به وجود می آید، و همچنین هزینۀ ارزانتر و فواید سودمندتر شیر مادر، بهتر است همۀ کودکان از شیر مادر استفاده کنند.

۹٫ مادرانی که به فرزندانشان شیر می دهند احتمال بروز سرطان های پستان و تخمدان و دهانۀ رحم و کم خونی و حاملگیهای زودرس و اختلالات عادت ماهانه و رحمی در آنها بسیار کمتر از مادرانی است که به کودکانشان شیر نمی دهند.

  در چه مواردی مادرنباید به کودک خود شیر بدهد؟

۱٫ هنگام شیمی درمانی سرطان ، استفاده از مواد رادیواکتیو، لیتیوم ، متی مازول ، بروموکریپتین و ترکیبات طلا.

۲٫ وجود بیماریهایی چون سل فعال ، سیفیلیس، ایدز، تبخال ، آبسۀ دو طرف پستان ، مالاریا ، خونریزی فعال ، اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی ، عفونت خون ، اختلال عصبی شدید در مادر.

موادی که مادر شیرده نباید از آن ها استفاده کند

سیگار ، مشروبات الکلی ، مواد مخدر ، کلرامفنیکل ، تتراسایکلین، مترونیدازول ، املاح طلا، مپریدین.

 نکات اساسی که باید مورد توجه مادران شیرده قرارگیرد

ـ استعمال دخانیات و قرص های ضد بارداری هر دو قادرند بر کیفیت و کمیت شیر مادر اثرات منفی بگذارند، پس باید از آنها پرهیز کرد.
ـ فواصل شیر دادن به کودک را بیشتر کنید تا هم ذخیرۀ شیر در پستان در حد کافی باشد و هم شیر مصرفی کودک بهتر هضم شود. البته در روزهای اول تولد در هر ۳ ـ ۲ ساعت به کودک شیر بدهید.
ـ از پستانک یا بطری برای دادن مایعات یا آب میوه یا شیر استفاده نکنید زیرا این عمل سبب می شود که کودک کمتر پستان را بمکد و شیر کمتری تولید شود.
بهتر است بلافاصله پس از تولد، به کودک شیر مادر نوشانده شود.
ـ در مواردی که کودک دچار اسهال شده است نباید شیر دادن از پستان مادر قطع شود بلکه به همراه شیر مادر، باید از محلول ORS نیز استفاده کرد و تعداد دفعات شیر دادن را نیز افزایش داد.

[ ۱۳٩٠/۱٠/۱٩ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ] [ خاله ستاره ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
امکانات وب