خاله ستاره
وبلاگی برای طرفداران خاله ستاره
قالب وبلاگ

شادترین ترانه‌های کلیله‌و‌دمنه برای کودکان

قصه‌‌های «کلیله‌و‌دمنه»، به یک اعتبار جزو نخستین قصه‌‌هایی است که از زبان حیوانات (fable) نقل می‌شود و یکی از مهم‌ترین متونی ادبی است که کودکان ایرانی آن را می‌خوانده‌اند؛ داستان‌هایی پرمغز و مایه‌دار که بخش قابل‌توجهی از فرهنگ شفاهی مردمان ایران‌زمین را شکل داده است.

 


اصل کتاب «کلیله و دمنه» هندی و به زبان سانسکریت است و «پنجاتنترا» یعنی پنج کتاب یا پنج پند نام دارد. نام مؤلف کتاب مشخص نیست و گویا تعدادی قصه عامیانه در کنار هم جمع شده است. از منظر این کتاب، انسان مطلوب کسی است که سرشار از عشق به زندگی، تحرک و پویایی باشد و با درایت از عهده حل مشکلات برآید؛ تا می‌تواند در رویارویی با خطرها، هوشمندی خود را به‌کار گیرد و آسان اما سربلند از ماجرا بیرون آید؛ از هر واقعه تجربه‌ای بیاندوزد و در واقعه بعدی، آن تجربه را به‌کار گیرد.

«کلیله‌و‌دمنه» یکی از زیباترین نثرهای زبان فارسی است و از زمان ترجمه‌اش به زبان فارسی توسط نصرالله منشی، شیفتگان بسیار یافت و تا دوردست‌ترین سرزمین‌های پارسی‌ زبان نفوذ کرد و سرمشق نویسندگان و گویندگان همه نسل‌‌ها شد.

اکنون، قصه‌های کلیله‌و‌دمنه، پس از قرن‌ها، هم‌چنان منبع الهام بسیاری از نویسندگان، شاعران و هنرمندان است و آثار بسیار متنوعی براساس قصه‌های آن ساخته می‌شود.

ترانه‌های کلیله‌و‌دمنه برای کودکان

ترانه‌های کلیله‌و‌دمنه، یکی از مجموعه کتاب‌های خاله‌ستاره هم هست؛ کتاب‌هایی که از میان قصه‌های کلیله‌و‌دمنه، برای کودکان سروده شده است. هم‌چنین، بر اساس ترانه‌های این مجموعه، کارتون‌های موزیکال و شاد تهیه شده و به‌صورت لوح فشرده‌ و با فرمتDVD  و  VCD 14 کارتون آهنگین را برای طیف مخاطبان این آثار ـ کودکان 1 تا10ساله ـ پخش می‌کند.

کتاب‌ها و لوح‌فشرده این مجموعه که تاکنون 8 عنوان از آن چاپ شده، پس از تلخیص هدا صدر و مهرداد امینی، توسط ساغر مختاری و مهری ماهوتی، به‌صورت ساده به شعر کودکانه سروده شده و خاله‌ستاره (واحد کودک و نوجوان انتشارات فرا رسانه برگ) آن‌ها را در 4 نوبت تجدیدچاپ و منتشر کرده است.

«فیل تشنه، ماه و چشمه»، «شیر کم‌هوش، خرگوش باهوش»، «دام صیاد، گروه امداد»، «لاک‌پشت پرنده، دوستای برنده»، «سه ماهی و یه برکه، یه تور تکه‌تکه»، «پَر، پَر، پَر، دوتا کبوتر»، «چهار رفیق، نقشه دقیق»، «دخترک موش، مرد و آرزوش»، عناوین کارتون‌ها و قصه‌های این مجموعه است.

 

[ ۱۳٩۳/۱٠/٢٤ ] [ ٢:٥۳ ‎ب.ظ ] [ خاله ستاره ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
امکانات وب