خاله‌ستاره و داستان‌های مرزبان‌نامه

داستان‌های «مرزبان‌نامه» نوشته مرزبان بن رستم از امرای مازندران در قرن چهارم و پنجم هجری، مجموعه‌ای پند‌آموز و برگرفته از زندگی انسان‌ها و جانوران است.

این گنجینه اندرز و حکمت و شاهکار نثر ادبی که به‌شیوه نثر مصنوع و متکلف تألیف شده است، به‌سبب وجود ترکیبات، اصطلاحات و واژه‌های بسیار مشکل، قابل استفاده برای کودکان نیست. به همین منظور، قسمتی از داستان‌های این مجموعه گرانبها  در20 عنوان به‌صورت شعر برای کودکان این مرزوبوم بازسُرایی شده است.

این کتاب از زبان حیوانات و به‌تقلید از کتاب «کلیله و دمنه» نوشته شده ‌است. درواقع نویسنده کتاب از‌طریق داستان‌های غیر‌مستقیم و از زبان حیوانات پند و اندرزهای خود را بیان می‌کند.

هدا صدر، مهرداد امینی و نصیر سینایی، نویسندگان این مجموعه‌اند. این مجموعه با تصویرگری‌های مهرداد امینی و بهنام خیامی آماده‌سازی و منتشر شده است.

«خرچنگ دلیر ماهیخوار پیر»، «خروس قشنگ روباه زرنگ»، «هدهد و مرد بی‌حواس»، «دزد کلک دوستی کک»، «مرد فقیر درویش پیر»، «کلاغ ترسو خونه راسو»، «بازرگان و پسر لوچ»، «شتر در قصر شیر»، «سه دزد طمعکار»، «مارگیر بی‌خرد»، «ماهیخوار بی‌فکر»، «خروس مغرور»، «بره آوازخوان»، «حقه مرغ ماهی‌خوار»، «مار بلا موش ناقلا»، «موش ترسو دام آهو» و «دوستی موش و گربه» برخی از عناوین داستان‌های این مجموعه است.

در گام بعدی، مجموعه 20 جلدی کتاب‌های مرزبان‌نامه به‌صورت 2 لوح فشرده حاوی کارتون‌های شاد و آهنگین با نام «ترانه‌های مرزبان نامه» و با نام تجاری «خاله‌ستاره» در فروشگاه‌های محصولات فرهنگی کودکان و نوجوانان در دسترس خانواده‌ها قرار گرفت.

همچنین این محصول در دو قسمت، به‌صورت نرم‌افزار رایانه‌ای و مجموعه بازی‌های کامپیوتری با عناوین «دهکده بازی‌ 1» و «دهکده بازی‌ 2»  طراحی و عرضه شد که تاکنون جوایز ارزشمندی را نیز برای انتشارات فرا رسانه برگ و واحد کودک و نوجوان این انتشارات (خاله‌ستاره) به ارمغان آورده است.

/ 0 نظر / 203 بازدید