ترانه‌های خاله ستاره در مثلستان

دویدم و دویدم   خاله‌ستاره رو دیدم

این‌روزها اگر نامی از مثل یا ضرب‌المثل ببریم، اغلب یک‌سری حرف‌های آهنگین و کوتاه به ذهن می‌آید که عموم مردم در امور خاصی از آن‌ها بهره می‌برند؛ نوعی کنایه یا حرف نیش‌دارِ جالب که بیشتر برای تلنگر و یادآوری از آن‌ها استفاده می‌کنند. اما همین مَثَل، ضرب‌المثل یا مَتَل، یکی از مهم‌ترین قالب‌های ادبی و فکری بوده که در ادبیات کهن ما برای آموزش کودکان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. مثل یا متل، به یک تعبیر «افسانه کوتاهی است که یک روایت را به‌صورت آهنگین یا ساده بیان می‌کند و مخاطبان آن کودکان هستند». اکنون با بررسی‌ها، مشخص شده است که مثل‌ها، یکی از معتبرترین نمونه‌های باقی‌مانده از ادبیات شفاهی کودکان ایران است.

آمیختگی ادبیات با بازی در مثل‌های ایرانی و همچنین ساختار کوتاه و آهنگین آن، نشان می‌دهد که مثل‌ها برای گروه سنی خردسالان بوده است. «دویدم و دویدم»، یکی از معروف‌ترین مثل‌های فارسی است که در هر گوشه از ایران، روایت ویژه‌ای از آن وجود دارد. بهره‌گیری از گنجینه‌ ادبیات کهن فارسی برای کودکان، استفاده از روش‌های بیانی، ادبی و فرهنگی ایرانیان از گذشته تاکنون، خاله‌ستاره را نیز بر آن داشت تا کودکان ایرانی را با مثل‌های آموزنده و زیبای ادبیات فارسی آشنا کند. پس، ترمه، اطلس، خرسی و پیشمل‌خان را طراحی کردیم و آمدیم توی عالم قصه‌های کودکان.

آموزش ازطریق ترانه و بازی و با کمک جلوه‌های تصویری نو، ضرورتی فرهنگی بوده و هست که مجموعه «ترانه‌های خاله‌ستاره در مثلستان»، بخشی از هدف، اندیشه و تلاش ما به‌منظور توجه به بن‌مایه‌های اصیل فرهنگی و ادبی برای کودکان ایرانی بوده است.

«خاله‌ستاره در مثلستان» بخشی از گنجینه بزرگ ادبیات فارسی را در قالبی جذاب و به‌صورت کارتونی و عروسکی معرفی می‌کند. بنابراین، ترانه‌های خاله‌ستاره 3 و ترانه‌های خاله‌ستاره 4 به 9 ضرب‌المثل پرداخت؛ «قسم روباه یا دم خروس؟»، «جیک‌جیک مستونت بود، فکر زمستونت نبود؟»، «یک کلاغ، چهل کلاغ» و «فوت کوزه‌گری»، عناوین 4 ترانه از این مجموعه است که در ترانه‌های خاله‌ستاره گردهم آمده و اولین قسمت این پروژه فرهنگی را به‌وجود آورده است.

 

داستان‌های کوتاه‌ و موزیکال ترانه‌های مجموعه اول، روایتی جدید و جذاب ضرب‌المثل‌ها را به‌صورت روایت‌های تصویری کارتونی و عروسکی به تمام رده‌های سنی کودک هدیه می‌کند.

ترانه‌های خاله‌ستاره 4 ، بخش دوم مجموعه ضرب‌المثل‌های کودکان را دربرمی‌گیرد و شامل مثل‌های به‌یادماندنی دیگری است؛ «بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد»، «دوستی خاله‌خرسه»، «در دروازه رو میشه بست، ولی در دهان مردم رو نمیشه بست» و «آش نخورده و دهان سوخته»، ترانه‌های ضرب‌المثلی این مجموعه است.

این مجموعه به‌صورت مستقل در یک لوح فشرده DVD با قیمت 3000 تومان توزیع شده است.

این محصول نیز همانند دیگر محصولات خاله‌ستاره، دارای کارت قرعه‌کشی است. علاوه بر این، خریداران محصولات می‌توانند در قرعه‌کشی آنلاین ما هم شرکت کنند و از جوایز متنوع بهره‌مند شوند.

مثلستان را در آپارات ببینید:

http://www.aparat.com/v/1kSPO/%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%87_%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%87_%D8%AF%D8%B1_%D9%85%D8%AB%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

/ 0 نظر / 49 بازدید